Jak postupovat při výměně bojleru a proč se výměna vyplatí

Výměna bojleru může být nutná z hned několika důvodů. Které to jsou a jak se při výměně postupuje?

Kdy se nevyplatí bojler opravovat

V případě závady je nutné, aby nejprve odborník provedl diagnostiku zařízení. V některých případech se jedná o triviální a snadno řešitelný problém.

Pokud například bojler vydává podivné zvuky připomínající syčení vody, je za to zodpovědný pojistný ventil. Ten umí opravář vyměnit. Ve vlastním zájmu byste podobnému projevu pozornost věnovat měli, jelikož odvod je stažený do kanalizace. Sice tak to, že ventil protéká, nepoznáte na pohled, ale do vyúčtování se odtékající voda propíše. Opravit lze bez problémů i vodovodní trubky, elektřinu či přívod vody.

Jestliže voda vytéká ze spodní části, závada je naopak zpravidla neopravitelná. Případně ji opravit lze, ale z hlediska finančního se to nevyplatí. Cena opravy se běžně pohybují v rozmezí od 1 500 do 2 500 Kč. Je-li suma vyšší, dejte přednost výměně bojleru.

Proč vyměnit stávající bojler za nový?

Smysl má také vyměnit bojler tehdy, pokud je stále funkční, ale již neúsporný. Patří totiž k největším energetickým „žroutům“ ve vaší domácnosti. Moderní spotřebiče se již vyznačují znatelně nižší spotřebou energie.

Budeme-li uvažovat dvoučlennou domácnost, která má průměrnou spotřebu 120 litrů vody denně, vychází při průměrné ceně 7,15 Kč/kWh částka za teplou vodu na cca 16 000 Kč. Na zhruba 2500 Kč vyjde pohotovostní provoz bojleru.

Zásadní je však, pozor, také pečlivý výběr konkrétního modelu. Je nezbytné spočítat požadovaný objem a výkon bojleru podle velikosti domácnosti a vašich požadavků.

Co se týče ceny za kompletní výměnu bojleru, ta vás v současných podmínkách může vyjít na zhruba 10 000 až 20 000 Kč. V této cenové relaci už lze očekávat kvalitnější zařízení nabízející ohřev elektřinou, plynem, případně kombinovaně. Zpravidla se jedná o zařízení o objemu 150 až 300 litrů.

Jak postupovat při výměně bojleru

Výměna bojleru je tedy záležitostí, kterou bychom neměli příliš odkládat ve vlastním zájmu. Základním předpokladem pro instalaci nového zařízení je především vypuštění vody z tohoto stávajícího.

Bojler vypněte a nechte v něm vychladnout vodu. To bude nějakou dobu trvat, vypnout je ho proto vhodné už cca den před plánovaným momentem vypouštění. Odpojte ho od zdroje elektrické energie.

Otočte pojistný ventil a otevřete vodovodní kohoutek teplé vody. Zavřete přívod vody do bojleru, aby vám při odčerpávání voda stále nepřitékala.

Následnou demontáž stávajícího zařízení a montáž nového bojleru lze zvládnout i svépomocí. Nicméně pokud nemáte dostatek času nebo si jednoduše na podobný „zásah“ u vás doma netroufáte, určitě se vyplatí si sjednat odborníky.

Jak si vybrat vhodného opraváře

Vybrat si ovšem skutečné odborníky není mezi řadou dnes svou činnost provozujících řemeslníků, ať už se jedná o živnostníky či firmy, příliš jednoduché.

Vždy by se mělo jednat o zkušené experty schopné pružně reagovat na potřeby klientů. Výměna bojleru může je otázkou řádově několika hodin práce. Obnáší dovoz nového zařízení, demontáž původního zařízení a instalaci nového. Součástí je i odvoz a likvidace bojleru starého, zákazník se tak nemusí starat o téměř nic.

Vhodné také je, pokud vybraný subjekt garantuje rychlé reakce, to znamená v ideálním případě nepřetržité fungování a dojezd do zhruba hodiny. A to nejen pro výměnu bojleru v Praze, ale i v jiných místech ČR. Vždy si také ověřte, kde vámi vybraná společnost vlastně konkrétně působí. 

Kromě přímého zadání zakázek se kvalitní instalatéři nebrání ani jednoduše tomu vám pouze po telefonu poradit. Spolehlivost poznáte také podle poskytované záruky. Být by to mělo vždy 2 roky na topné těleso a 2 roky na práci.