Kam umístit ptačí voliéru? Několik pravidel, která musíte znát

Pokud jste se rozhodli, že začnete své papoušky chovat venku, čeká vás trochu práce. Stavba venkovní voliéry není nic náročného, je ale třeba vědět, kam ji můžete umístit. Vzhledem k tomu, že někteří chovatele se rozhodnou pro betonové základy, je třeba si konečné místo dobře promyslet. I když zvolíte odolné materiály, jako jsou hliníkové profily, stále ještě je zapotřebí nevystavovat voliéru příliš náročným podmínkám. Zde je několik základních pravidel.

Nevhodná místa pro ptačí klec

Ptačí klec či venkovní voliéra se nehodí do prostor, které jsou ohroženy nějakými výpary. Může jít například o výfukové plyny aut nebo i o pachy, které vznikají při vaření. Ptačí klec tedy rozhodně nestavíme do kuchyně. Výpary z kuchyně jsou pro některé papoušky toxické a hrozí jejich úhyn. Je třeba ale myslet na to, že někteří ptáci, jako jsou třeba andulky, jsou tvorové společenští. Takže pro ně volíme místo, kde se hodně pohybujeme.

Klid a polostín

Ideální místo pro venkovní voliéru či ptačí klec je tam, kde je minimum hluku a současně polostín. To znamená nestavět voliéru na terase, která vede na hlučnou ulici, kde je hustý provoz. Nestavte ani tam, kde hrozí další hluk, jako je například psí bouda. Hluk ptáky vystresuje a oni pak nebudou prospívat. Na ptačí obydlí nesmí celodenně svítit slunce. Ani vám by se nelíbil neustálý pobyt na slunci. Takže volte místo, kde se ptactvo bude moci před sluníčkem v případě potřeby schovat.

Pozor na některé materiály

Pokud je na vaši venkovní voliéru použit materiál z pozinku nebo olova, může to pro vaše papoušky znamenat riziko. Důvodem je to, že tyto materiály jsou pro papoušky toxické. Tohoto rizika se ale můžete snadno zbavit tak, že budete klec pravidelně udržovat. Tím rozumíme pravidelné kartáčování, abychom odstranili volné kovové částice. Občas pletivo potřete octovým roztokem a opláchněte vodou.