Maligní lymfom: onkologické onemocnění, které ohrožuje i dvacetileté

Maligní lymfom patrně není mezi širší veřejnosti tak známým pojmem. Přesto je toto nádorové onemocnění poměrně rozšířené, a na rozdíl od většiny ostatních nádorových onemocnění postihuje i mladé lidi ve věku mezi dvaceti a třiceti lety.

Maligní lymfomy jsou nádory z lymfatické tkáně, a mohou se tedy objevit téměř v kterékoliv části těla. Po onkologické léčbě se vysoké procento pacientů uzdraví, takže je žádoucí v maximální možné míře předcházet vedlejším účinkům této léčby.

V případě maligního lymfomu je první léčebnou volbou především chemoterapie, často v kombinaci s biologickou léčbou, kterou podávají specializovaná hematoonkologická pracoviště. Velmi často je pak chemoterapie kombinována s ozařováním míst největšího rizika léčebného selhání.

Ideální technika ozáření

Vzhledem k poměrně velké nebo rizikové oblasti, kterou je v případě léčby maligních lymfomů nutné ozářit, je v určitých případech ideální technikou ozáření protonová radioterapie. Více než čtrnáct studií potvrdilo, že protonová léčba významně snižuje radiační zátěž většiny rizikových orgánů. Největším přínosem bývá pro pacienty, u kterých je zapotřebí ozářit oblast mezihrudí (mediastina), podpažní jamku nebo oblast s nedostatečnou léčebnou odpovědí na chemoterapii, kde bývá nutné použít vyšší dávku ozáření. Protonová léčba by měla být zvažována u takových pacientů, u nichž dokáže významně snížit dávky ozáření na životně důležité rizikové orgány (srdce, plíce, míchu, kostní dřeň, jícen, prsní žlázy u žen a další).

Výhody protonové radioterapie při léčbě lymfomů

  • redukce dávek nežádoucího záření na srdce se snížením rizika vzniku pozdních následků radioterapie, jako jsou chlopenní vady, ischemická choroba srdeční, arytmie apod.
  • redukce dávek na plicní tkáň se snížením rizika vzniku postradiační plicní fibrózy, plicních zánětů apod.
  • redukce dávek na míchu se snížením rizika vzniku postradiační myelopatie (porucha hybnosti)
  • redukce dávek na prsní žlázy se snížením rizika vzniku sekundárních nádorů prsní žlázy,
  • redukce celkové dávky záření, která se dostane do těla pacienta a která je spojena se zvýšeným rizikem pozdních efektů onkologické léčby (především indukovaných druhotných nádorů)

Léčba maligního lymfomu v Protonovém centru

Naše postupy při léčbě tohoto onemocnění byly zařazeny do mezinárodních léčebných doporučení pro protonové ozařování lymfomů. V těchto doporučeních byly definovány skupiny pacientů, u kterých předpokládáme, že bude zařazení protonové radioterapie nejvíce přínosné. Věnovali jsme se také porovnání rizik ozáření nejmodernějšími fotonovými technikami a novější protonovou radioterapií, abychom konkretizovali vhodné skupiny pacientů, u nichž předpokládáme největší přínos použití protonů.

Protonová radioterapie nám u většiny pacientů umožňuje zásadním způsobem snížit ozáření např. srdce a plic, a tím významně redukovat riziko vzniku srdečních a plicních onemocnění. Protonová léčba také dokáže výrazně snížit ozáření míchy, a díky tomu minimalizovat riziko jejího poškození.