Všichni víme, že fyzické zdraví našich dětí je důležité. To je důvod, proč dbáme na to, aby jedly zdravě, pravidelně se hýbaly a chodily na preventivní prohlídky. Co ale duševní zdraví? To u dětí nic neznamená? Často bývá přehlížené a problémy dětské duše bagatelizovány, protože jde přece o děti. Jaké ony by mohly mít problémy? Proč by měly trpět depresemi?
Péče o duševní zdraví je stejně důležité jako o fyzickou schránku, protože emoce, úzkosti nebo stres jsou i součástí dětství. Mladí se navíc s těmito stavy dokáží jen stěží vyrovnat sami, proto existuje pomoc. Nyní nejen v Praze, ale rovněž v jihomoravské metropoli.
Větší zátěž, než si uvědomujeme
Co je může trápit, vždyť kromě školy žádné starosti nemají? To jsou názory mnohých rodičů či prarodičů, ale jedná se o velkou mýlku. Dnešní děti jsou vystaveny mnoha vlivům, které jejich rodiče nezažívali. Školní tlak na výkon a známky, neustálý příliv informací z internetu a sociálních sítí.
Někdy zvyšují stresovou zátěž samotní rodiče, protože mají vysoká očekávání. Děti se pak jen těžko svěřují, mohou se uzavírat do sebe a izolovat. Tyto náznaky jsou pozvánkou na psychoterapii pro děti.
Úzkosti i závislosti na jídle
Zásadní faktor dětských potíží plyne z nadměrného stresu, který může přerůst v úzkosti, poruchy spánku, panické ataky, ale i záchvaty vzteku nebo agresivity. Potíže dětí se mohou projevovat jako pubertální vzdor.
Mezi další důvody, proč vyhledat psychoterapeutickou pomoc jsou závislosti na počítačových hrách, internetu, sociálních sítích nebo na jídle, stejně jako poruchy příjmu potravy. Ve všech případech je vhodné kontaktovat specialisty v AdiCare, kteří jsou dostupní dětským klientům v Praze nebo v pobočce v Brně.
Pro zdravou budoucnost
Jak probíhá psychoterapeutická léčba? Prvním krokem je sjednat si termín konzultace pomocí webového formuláře nebo telefonicky, na první sezení musí jít dítě nebo teenager spolu se zákonným zástupcem.
Během této první schůzky se stanovuje pomocí testů a otázek diagnóza a léčebný plán, na základě kterého probíhají terapeutická sezení pro odstranění spouštěčů psychických potíží. Kromě rozhovorů probíhají také svalová a dechová cvičení, někdy se přistupuje k využití virtuální reality nebo k logopedickému tréninku.